Одним з найдивовижніших занять нашого народу є традиційне вишивання одягу і оберегів. У всьому світі славляться вишивки України, схеми автентичних орнаментів залучають неповторністю. Щороку, в третій четвер травня, в нашій країні відзначають Всесвітній день вишиванки. До цього свята варто готуватися заздалегідь: вибрати, яка схема вишивки най-най красива, і створити оригінальне вбрання для себе і своїх близьких. Адже розшита незвичайними візерунками одяг підходить людям в будь-якому віці.
Не тільки чарує витонченістю вишивка, кольорова схема якої сподобалася умільці. У народі вірять, що вона захищає від зла. Традиційні види швів і орнаментів використовувалися багатьма поколіннями майстринь, вони популярні і в наші дні.
Здається неймовірним факт, що в нашій країні застосовується більше 250 вишивальних швів! Вони засновані на 20 техніках. Наприклад, «мережання» – це вид вишивання на тканині з висмикнутими нитками. Дана техніка є базою не менше ніж для 30 окремих швів мережок.
Багатство орнаментів, які наносяться на одяг, традиційно призначається для захисту людини:
– візерунки сприяють комфортній енергетиці;
– вони виконують своєрідну сигнальну функцію – оповідають про сімейний і соціальний статус;
– і лише в останню чергу служать декором.
Народні вишивки України, схеми яких створюються відповідно до древніх традицій, засновані на орнаментах з певним змістом. Було прийнято прикрашати одяг для своїх близьких людей. Матір’ю вибирається схема вишивки, най-най краща, для діток і для чоловіка. А дівчата розшивають сорочки для своїх обранців. Народні майстри знають, що нитка з голкою є доступними інструментами для програмування речей на добро. Багату історію має національна вишивка (кольорова схема). Відбитки вишитих тканин знаходять навіть на глиняних зразках Трипільської культури.
Багато жінок цікавляться, як створити справжні обереги для чоловіків, щоб захищали і в мирний, і у воєнний час. Безумовно, вишита сорочка повинна бути у кожного українця. Однак такий одяг сприймається як свято. А що ж вишити для чоловіка, сина чи брата, якщо він надовго залишає рідний дім, кожен день стикається з небезпеками?
Для щоденного захисту коханих та близьких радять вишивати хусточки. Так це робили жінки в давнину, щоб уберегти воїнів. Як орнаментів використовуються хрестоподібні елементи, деревця, зірки … Дуже важливо виконувати таку роботу з добрими думками і побажаннями. Є багато історій чоловіків, які всю Другу світову війну пройшли з вишитими хусточками або рушничками від дружин або наречених. Вони поверталися живими з найбільших небезпек, коли гинули їхні побратими.
Дуже багатьма фактами вражають вишивки України, схеми яких створювалися старовинними майстрами. Наприклад, у багатьох місцевостях женихи на весілля одягали дві сорочки. Для кожної з них підбиралася схема вишивки, най-най незвичайна. З цієї традиції відбувається прислів’я: «Своя сорочка ближче до тіла». На верхній сорочці вишивка (кольорова схема) виконувалася нареченою. А під цей одяг надягала ще одна сорочка – родова, яку вишила мама.
Весільні сорочки в деяких місцевостях використовували всього три рази в житті. Спочатку їх одягали власне на весілля, через тиждень після вінчання – в церкву. І в цю ж одяг вбирали на смертному одрі – щоб в іншому світі душі подружжя змогли дізнатися один одного.