Унікальні вишиванки України: схеми для краси і захисту
16.10.2017
Рукоділля для дорослих і вишивка для дітей: схеми ексклюзивного декору
28.04.2018

Схеми вишивки хрестом з яскравими рослинними мотивами здаються настільки звичними для нашого народу, що їм приписується багатовікова історія. Насправді ж, в Україні даний вид рукоділля з’явився не так і давно – лише в дев’ятнадцятому столітті. Заготовка під вишиванку хрестом з квітковими візерунками може нагадувати зразки німецьких, італійських, голландських орнаментів.

Так звана брокарская вишивка спочатку поширювалася в містах. І лише потім перейшла до сільських майстринь. Заготовка для вишиванки хрестом в червоно-чорній кольоровій гамі перебирає на себе стародавні регіональні особливості. Історія свідчить про те, що нова техніка витісняла етнічну вишивку.

Схеми вишивки хрестом від «Брокар і Ко».

Популярність техніки вишивання хрестиком рослинних орнаментів в червоно-чорних кольорах виявилася стрімкою, завдяки незвичайному комерційному підходу одного купця. Генріх Брокар був власником фабрики «Брокар і Ко», виробляв і продавав дешеве мило і одеколони. А разом зі своєю продукцією він поширював безкоштовні схеми вишивки. Це були копії європейських візерунків.

Вишивальниць з народу припали до душі нові орнаменти, тому що вони були барвистими і незвичайними. Крім того, процес декорування полегшився і прискорився, адже схеми вишивки хрестом представляли собою готові зображення. У рукодільниць з’явилася можливість дуже швидко нашивати візерунки в новій техніці, яка виявилася легкою і простий.

Заготовка під вишиванку хрестом в брокарском стилі.

Українська заготовка під вишиванку хрестом в брокарском стилі може демонструвати зміни народних традицій. Ці зміни відбувалися в XIX – XX століттях. Сучасна заготовка для вишиванки хрестом – результат багаторічної трансформації древніх особливостей.

Цікаво, що довгий час брокарскую вишивку не дослідили мистецтвознавці. Музеї не колекціонували ні одяг, ні інші речі, виконані в такому стилі, адже вони не були зразками споконвічних народних традицій. І лише в сімдесятих роках минулого століття в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва з’явилися перші зразки предметів з брокарской вишивкою. Вони були зібрані в українських містах і селах дослідними експедиціями.

Основні характеристики брокарского стилю:

  • вишиваються натуралістичні зображення квітів та інших рослин, що поєднуються в гірлянди, букетики, віночки;
  • українці зображують свої найбільш улюблені рослини – це лілії і троянди з бутончиками, виноградні грона і лози, гілки калини з плодами або дубове листя з жолудями;
  • схеми вишивки хрестом із зображенням квіткових гірлянд потрапили в українську традицію із західноєвропейських орнаментів. При цьому малюнки виноградних лоз прийшли в народні візерунки з монастирської вишивки.

Якщо вам сподобається заготовка під вишиванку хрестом з візерунками троянд, які виконані дуже натуралістично, то це вказує на брокарскій стиль. Зображення саме цих квітів найбільш полюбилися нашому народові. Українська заготовка для вишиванки хрестом найбільш часто поєднує білий фон і яскраві орнаменти.

Вишивальниці поступово надавали окремим натуралістичним картинкам національні риси. З’являлися стилізовані гармонійні рослинні або геометричні візерунки, які виконувалися зі смаком і дуже якісно. Так що з часом брокарская вишивка не тільки влилася в народну культуру, а й мала помітний вплив на українське мистецтво вишивання. Без таких прикрас вже неможливо уявити ні наш одяг, ні предмети інтер’єру.

Comments are closed.