Схеми для вишивки сорочки: багата історія, вишукана сучасність
15.01.2017
Як вишити ікону: схема і тонкощі особливої роботи
15.01.2017

Коли наречена готує до весілля рушники, у неї є чимало варіантів для вибору традиційних орнаментів. Якісні схеми вишивки рушників містять візерунки, які поєднують в собі стародавні символи. Їх вишивають, щоб закликати щастя, радість і багатство для нової сім’ї.

Вирішуючи, які вишити рушники бісером, схеми підбирають уважно. Бажано орієнтуватися не тільки на естетичну привабливість орнаментів, а й аналізувати їх зміст. Якщо продумано обрані схеми вишивки бісером, рушники стають сильними оберегами роду, передаються наступним поколінням. Що ж традиційно зображають візерунки і яке у них символічне значення?

Рушники бісером: схеми з традиційними орнаментами

Дуже часто на полотнах, які використовуються у весільних обрядах, зустрічаються зображення птахів. Найпоширеніші символи:

– пара павичів або жар-птиць – це позначення сімейного щастя, обігріти сонцем любові. Даний символ відображає створення нової сім’ї, супроводжує її енергією безперервного розвитку, вдосконалення. Нерідко в дзьобиках птахів зображують грона калини, а над павичами – весільний вінець;
– півень – знак добробуту, щастя, здоров’я. Така птиця вказує на працьовитість і примноження багатства;
– соловей з зозулею – візерунки для передвесільних рушників. Птахи символізують холостого парубка і незаміжню дівчину;
– схеми вишивки рушників, які містять зображення голуба з голубкою з похиленими одне до одного головами, позначають світ в родині і ніжну любов. А якщо вишиті птиці повернені в протилежні сторони, то такий рушник дівчина подає нареченому в знак відмови від його пропозиції одружитися.

Квіткові орнаменти – одні з основних елементів, які містять весільні рушники бісером (схеми). Так, на полотнах традиційно зображають калину, один з рослинних символів нашої землі. Якщо ця рослина включають схеми вишивки бісером, рушники містять символи краси, сонячного благополуччя, безсмертя роду. А лілії вишивають на знак дівочої краси і чарівності. Ця квітка в перевернутому вигляді нагадує силуети двох пташок, злитих воєдино, тобто символізують любов. У деяких випадках над зображенням лілії вишивають крапельки роси як символ родючості.

Дерево роду на схемах вишивки бісером рушників

Одним з найцікавіших і древніх орнаментів весільних полотен є дерево роду. Його зображують, що росте з вазона. З одного боку рушника вишивають дерево роду нареченої, а з іншого – нареченого.

Дерево має два вузла у вигляді ромбів з білими хрестиками в центрі. Нижня з цих фігур – батьківська, а верхня – дочірня (синівська). Внизу, під батьківським ромбом, розташовуються гілки, які позначають дідусів і бабусь. Якщо дані лінії сходять вгору, то родичі живі, а якщо опущені вниз, то померли. Справа гілки представляють собою батьків матері, а зліва – батька. На центральному вузлі позначають тіткою (вишитими трикутниками) і дядьком (вишитими квадратами).

Якщо вишивається дерево роду, схеми вишивки рушників над центральним вузлом містять гілки, що вказують на батьків. З тим же значенням: підняті вгору лінії – для живих, а вниз – для померлих. Права сторона символізує матір, а ліва позначає батька.

У верхньому вузлі такі схеми вишивки бісером – рушники з древом роду – містять точки, які вказують на братів і сестер нареченої (нареченого). Зверху знаходяться знаки старших, а знизу розташовуються позначення молодших. Зображуючи цей елемент дерева роду, рушники бісером (схеми) праворуч мають вказівки на сестер, а зліва зображують символи братів.

Comments are closed.