Вибір ножиць для вишивання і бісер для початківців зі схемами
20.09.2016
Схеми вишивки рушників для весілля: орнаментальні традиції
15.01.2017

У традиційній вишитій сорочці представлені особливості культури, історії українського народу. Коли прикрашаються сорочки, вишивка бісером або нитками має особливе значення в кожному індивідуальному випадку. І техніка виконання, і характеристики тканини, і колірне рішення – все має свою цінність. Про походження, соціальний статус, матеріальне благополуччя власниці могли повідомити вишиванки жіночі. Заготовки для декорування сучасного одягу поєднують традиційні народні мотиви з новаторськими художніми ідеями.

Схеми для вишивання сорочок можуть бути підібрані для урочистостей або на кожен день. Так і наші предки мали сорочки повсякденні і святкові, а також для особливих випадків. Наприклад, весільну вишиванку одягали один раз в житті, після чого зберігали дбайливо як родинний оберіг від різних негараздів.

Історія української сорочки (вишивка бісером і нитками)

Точного історичного періоду, коли була створена перша вишиванка, історики визначити не можуть. Виникнення і розвиток цього виду декорованого одягу відбувалося поступово. Століттями винаходили і удосконалювалися різноманітні техніки та орнаменти. Деякі з візерунків канули в Лету, а інші відтворюються і сьогодні. У кожного стародавнього орнаменту є особливе призначення, наприклад, залучати добро і благополуччя або захищати від злих сил.

Старовинні сорочки вишивка бісером, нитками прикрашала і була представлена ​​такими типами візерунків:

– геометричними, або абстрактними (трикутники, кола, хрести, лінії, зигзаги);
– рослинними, якими часто декоруються і сучасні вишиванки жіночі (заготовки). Це зображення калини, барвінку, винограду та ін. Виконувалися і перехідні візерунки – від геометричних символів до рослинних. Схеми для вишивання сорочок можуть містити своєрідні зірочки, розетки, символи сонця;
– зооморфними, або тваринами. Зображення риб, птахів, комах ставали елементами вишивки на одязі стародавніх людей.

Існують історичні підтвердження давнини вишиванок. Так, доведено, що візерунками расшивались шати скіфів. Крім того, в Черкаській області були знайдені срібні бляхи, датовані VI століттям. На цих предметах зображені фігурки людей в костюмах, вишитих орнаментами, які використовували українці і в XVIII-XIX століттях.

Вишиванки жіночі: заготовки сучасні та народні повір’я

Ставлення до вишиванки супроводжується багатьма цікавими повір’ями і прикметами. Так, першу сорочечку для дитини традиційно вишивають на тканині, якою були оповиті свічки хресних батьків під час обряду хрещення. Ці одягу для немовлят українці називають «Льоля». На них вишивають непомітні хрести, щоб уберегти крихітку від недобрих сил і хвороб.

Згідно весільним звичаям деяких регіонів наречена дарує нареченому і його родичам власноруч прикрашені сорочки (вишивка бісером або нитками). У народі радили сорочку для майбутньої свекрухи перед вишиванням вимочити в сильно солоній воді. Це охороняло майбутню сім’ю від розбрату, бід і сліз.

Вишиванки жіночі (заготовки) виробляються з різноманітних тканин. Традиційно вважається, що для жінки бажано використовувати лляні або конопляні полотна. Повір’я свідчать, що ці рослини дарують захист майбутнім матерям і дітям.

Схеми для вишивання сорочок відрізняються багатством оригінальних орнаментів. За старих часів вважали, що дівчині не можна запозичувати візерунки для свого одягу у подруг або родичок. Візерунки повинні бути унікальними, як неповторна доля кожної людини.

Comments are closed.