Схеми великих картин і вибір швів для кріплення бісеру
26.09.2017
Майстерне вишивання бісером: повне зашивання
04.10.2017

Який різноманітної може бути сучасна вишивка жіноча бісером: схеми однотонні та різнокольорові, багаті і ніжні, з квітами і геометричними візерунками … Але чи всі знають, що багато орнаменти, які прикрашають одяг, мають давнє походження і значення. Заготовки для вишивки сорочок нерідко містять символи, які використовували наші предки, позначаючи ними єднання з природою. Такий одяг стає оберегом.

За старих часів сам процес вишивання був своєрідним ритуалом – для рукоділля були визначені дні, за нього бралися з чистими і світлими думками, супроводжуючи позитивною енергією роботу. Заготовки для бісеру (вишиванки) і сьогодні декорують майстринями з особливим натхненням. А візерунки служать не тільки оригінальною прикрасою, але часто супроводжуються і особливим сенсом.

Стародавні хвилясті орнаменти на заготовках для бісеру (вишиванки)

Дослідники старовинних орнаментів вважають, що старовинне рукоділля було умінням передати своє відчуття життя, відобразити внутрішню енергію на полотні. І слово «вишивка» походить від «вишній», тобто божественний, на грецький перекладається як «космос». Ось які символи можна зустріти на сучасних вишиванках, що об’єднують нас з рукоділлям предків:

  • ключі – вишивальниці з різних регіонів України називають цей символ по-різному. На Поділлі кажуть «Гесик», на Подніпров’ї – «ключі», в інших місцях – «вужі», «s-мотиви». Вишивка жіноча бісером (схеми) з таким знаком містить вказівку на символ сонця, половину свастики. Візуально символ – половинка вісімки (8). Тому його трактують як «шлях до досконалості». Символ S – хвиляста лінія. Якщо заготовки для вишивки сорочок мають такі знаки, це символізує материнську вологу Землі, яка дає життя врожаю. Одяг з «ключовими» орнаментами, якими декоровані заготовки для бісеру (вишиванки), здатна оберігати людину від різних негативних впливів;
  • сигма – в давнину символ змія, який охороняв підземний світ і асоціювався з чоловічою сутністю, родючістю, заплідненням. Це образ блискавки на дощовому небі. По краю подолу жіночих сорочок вишивали ряди сигм, які своєю силою оберігали материнську сутність.

Вишивка жіноча бісером: схеми зі старовинними геометричними мотивами

Восьмикутна зірка – стародавній символ, який називають також Зіркою Матері. Знак утворюється з’єднанням прямого хреста (символ чоловічого начала, Сонця) і косого хреста (символ жіночого начала, Місяця). Поєднання цих двох сутностей закономірно дає життя всьому. Саме такий символ можна часто побачити на іконах Богородиці.

Восьмикутна зірка, яку включає вишивка жіноча бісером (схеми), є одним з найпопулярніших геометричних мотивів. При цьому 8 – невипадкове число. Вчені вважають, що зірка з вісьмома кутами відображає модель побудови енергетичного поля навколо будь-якого живого організму.

Заготовки для вишивки сорочок можуть містити і такий старовинний орнамент як «кривий танець». Цей знак називають ще безконечником і меандрові. Заготовки для бісеру (вишиванки), що містять даний символ, допоможуть створити одяг-оберіг. Такий візерунок асоціюють з гармонійним плином життя, поєднанням життєвого шляху з вічністю. Назва орнаменту пов’язано з обрядовим танцем, який українські дівчата традиційно виконували навесні. Своїми рухами вони заряджали землю – на щедрість і родючість. Найчастіше візерунок «кривий танець» зустрічається на вишиванках Гуцульщини, Волині, Київщини, Куба та Полтавщини. Меандровий візерунки символізують життєву енергію.

Comments are closed.